Plovoucí podlahy

  • Dubové parkety - olej
  • Zátěžový střižený koberec - firma RONAL, Pardubice
  • Vinylová podlaha Thermofix
  • Vyrovnání podlahy deskami
  • Lino Fatra
  • Pracovní deska z masivu

Plovoucí podlahy patří  mezi hojně využívané podlahové krytiny. Tuto oblibu si plovoucí podlahy získaly u zákazníků zejména svými vlastnostmi, jako je časově a technicky nenáročná údržba a vysoká odolnost povrchu.

Hlavní výhodou plovoucí podlahy jsou však její zvukově-izolační vlastnosti. Podlaha výborně brání šíření akustického i kročejového hluku do dalších částí domu či sousedních bytů. Mezi další výhody plovoucích podlah patří rychlost montáže a čistota pokládky.

 

Konstrukce plovoucí podlahy

Plovoucí podlaha je tvořena několika vrstvami: zcela vespod se nachází vrstva podkladu (beton, samonivelační stěrka). Na podkladové vrstvě leží zvukově izolační vrstva, nejčastěji tvořená různými druhy stavebních akustických izolací. Další vrstvou je vrstva roznášecí, která zajišťuje rovnoměrné šíření tlaků z nášlapné vrstvy do podkladu. Zcela nahoře plovoucí podlahy je vrstva nášlapná, která tvoří vlastní povrch podlahy.

Plovoucí podlahy se dělí podle použitého materiálu na laminátové a dřevěné.

Laminátové plovoucí podlahy jsou díky efektnímu vzhledu, jednoduchosti a rychlosti pokládky současnou jedničkou na trhu podlahových krytin. Laminátová plovoucí podlaha je tvořena lamelami, které se lepí pouze v drážkách, nikoli k podlaze. Jako materiál se pro tvorbu těchto plovoucích podlah používá přírodní dřevo nebo laminát.

Dřevěné plovoucí podlahy působí vzhledově sice lépe než laminátové podlahy, ale narozdíl od nich nejsou tak odolné. Dřevěné plovoucí podlahy jsou citlivější na vlhko, nebo sucho a vyžadují pravidelnou péči a údržbu. Hlavní výhodou je, že je můžeme opakovaně zbrousit a zrenovovat.

Dřevěné i laminátové podlahy mají mnoho společného. Oba typy podlah také snesou podlahové topení, které je v současné době velmi oblíbené. Ovšem jsou specifika, ve kterých se tyto typy podlah výrazně liší. Jde především o estetickou hodnotu a technické vlastnosti. Například změna barvy dřevěné podlahy působením světla. Laminátové podlahy a dřevěné podlahy se liší ještě v několika dalších věcech:

Životnost podlahy
  • Dřevěné podlahy jsou oblíbené nejen pro svůj přírodní vzhled, hřejivý pocit a domácí atmosféru, ale také pro svou dlouhou životnost. Dřevěné podlahy vydrží napříč generacemi.
  • Laminátové podlahy jsou, co do délky životnosti, trochu v nevýhodě. Nevydrží napořád.
Údržba podlahy a její pokládka

Další rozdíl mezi těmito dvěma typy podlah je v jejich pokládce a údržbě.

  • Laminátové podlahy - jednodušší pokládka, díky zámkové dlažbě je pokládka velmi snadná. To samé se týká údržby. Údržba laminátových podlah je snazší, než je tomu u podlah ze dřeva. Některé typy laminátových podlah umožňují částečnou renovaci a výměnu poškozených lamel. To je také nesporná výhoda hovořící pro laminátové podlahy.
  • Dřevěné podlahy jsou v případě údržby náročnější. Ani nejtvrdší dřevo nebo sebelepší vrstva laku neodolá písku či jinému mechanickému poškození, například drápům domácích mazlíčků, případně hraček dětí. Dřevěné podlahy jsou ve srovnání s podlahami z laminátu náchylnější k poškození. Pokládka i renovace podlahy je taktéž náročnější, než v případě laminátových podlah. Ale drobné nevýhody jsou vyváženy dlouhou životností a nepřehlédnutelným přírodním vzhledem.
Pohlcování hluku

Rozdíl mezi těmito typy podlah je také v pohlcování hluku. Obecně je známo, že laminátové podlahy jsou hlučnější než dřevěné podlahy.